Logo Gmina Wilczęta

Sołectwa

Sołectwo Bardyny.

Bardyny leżą w Dolinie Rzeki Pasłęki. Miejscowość z bogatą historią, malowniczo położona. W pobliżu Bardyn przebiega Szlak Kopernikowski.
 

Bardyny leżą wzdłuż drogi powiatowej nr. 1342N Wilczęta – Pieniężno. Miejscowość posiada dwie ulice tworzące owal, wokół którego rozmieszczone są budynki mieszkalne.
Przez środek wsi przepływa struga zwana Bardynką i wpada do rzeki Pasłęki. Bardyny- Baarden/Barcie były lokalizacją niemiecką na tak zwanym surowym korzeniu tzn. powstały od podstaw na terenie niezagospodarowanym. W 1427 roku komtur pasłęcki Heinrich Reuss von Pluen przekazał wieś w lenno Hansowi von Lacken. We wsi znajdował się wtedy młyn. W czasach pruskich wieś była bardzo bogata, znana z hodowli koni. Bogactwo wsi miał podkreślić fakt znalezienia krótko przed I wojną światową na terenie jednego z tutejszych gospodarstw, garnca z zawartością 17 kawałków złota i znacznych ilości srebra. Przed I wojną mieszkał i pracował tu kowal, stelmach, szewc, stolarz i 3 krawcowe.
Pierwszym nauczycielem był krawiec, który nauczał dzieci w swym domu. W 1855 roku wybudowano na tym miejscu nową szkołę, budynek istnieje do dnia dzisiejszego. Wokół wsi znajduje się wiele terenów zielonych i lasów. W pobliżu wsi płynie druga, co do wielkości rzeka Mazur – Pasłęka o długości 211 km, z czego 209 km to rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”. Tereny wokół rzeki objęte są także „Naturą 2000”. W 1905 r. na rzece Pasłęce został wybudowany most, o jego zdobycie toczyły się zacięte walki w trakcie II wojny światowej. Został on wysadzony w 1945 r. , a jego pozostałości leżą do dziś w korycie rzeki. Rzeka skrywa również pozostałości po zaporze zniszczonej podczas II wojny Światowej. Wzdłuż rzeki ciągnie się linia umocnień i bunkrów ukrytych w pobliskim lesie i okolicznych polach. Do dnia dzisiejszego Bardyny odwiedzają poszukiwacze skarbów, mając nadzieję znalezienia „pozostałości wojennych”.  Położenie przy turystycznej trasie Elbląg – Młynary – Pieniężno- Lidzbark Warmiński – predysponuje gminę Wilczęta i wieś Bardyny do rozwoju przede wszystkim funkcji obsługi turystyki krajoznawczej, kwalifikowanej oraz agroturystyki i ekoturystyki.

 

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy

ul. Wilczęta 84
14-405 Wilczęta
tel. 55 249-65-04
e-mail: sekretariat@wilczeta.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.